
Søndag eftermiddag er der topopgør i Select Herre Floorball Ligaens mellemspil når Benløse FC tager i mod Frederikshavn Blackhawks. Det er første gang de to førehold i mellemspillet krydser stave i dette års turnering.
LÆS MERE: Optakt: Benløse FC – Frederikshavn Blackhawks
Frederikshavn Blackhawks træner Andreas Glad erkender da også at der er lidt ekstra spænding på til netop denne kamp:
– Vi ser frem til hver eneste kamp. Men det bliver selvfølgelig spændende at se hvor man står i forhold til nummer 1 i øst.
Andreas Glad er klar i spyttet når det handler om hvilken tilgang hans hold kommer til kampen, selvom det er på udebane mod et andet stærkt mandskab:
– Det bliver to hold der gerne vil styre tempoet i kæmpen, så må vi se hvem det passer bedst til. Vi vil gerne have bolden, fordi det oftest er der man laver mål. Vi tænker vi har spillerne/holdet til at kunne styre hver kamp, så det bliver spændende om vi kan det på udebane mod en direkte konkurrent til førstepladsen i mellemspillet.
LÆS MERE: Benløse har truppen klar til opgøret mod Frederikshavn
Følgende tre punkter forventer Andreas Glad bliver nøglen for Frederikshavn, hvis det skal blive til en sejr i matchen:
- Speciel teams og frislag (når det er mellemspil/slutspil er det ofte de to ting der afgøre kampe. Så det kræver vi er skarpe på de to ting
- Vi skal være klar fra start og stå sammen som et HOLD, som vi har gjort hele sæsonen.
- Vi må ikke blive fanget højt i banen, så de kan kører omstillinger på os.