
Benløse FC er forsvarende danske mestre i Select Herre Floorball Ligaen, da der ikke blev kåret et mesterhold i 19/20 sæsonen grundet Covid-19.
De forsvarende mestre var relativt suveræne i grundspillet, og forventes også at være sikre deltagere i semifinalerne der venter efter mellemspillet. Assisterende træner hos Benløse FC David de Fries giver her sine tanker om mellemspillet indtil nu og fremadrettet:
LÆS MERE: Glad: – Vi har fundet rytmen fra efterårets grundspil
– Med kun to spillede kampe i mellemspillet er det er “tyndt” grundlag at skulle vurdere på nu. Vi har mødt Vanløse og Frederikshavn og kampene blev som forventet, én målrig kamp og en tæt kamp. Vi har nu to kampe i april, hvor vi vil arbejde med vores offensive spil, og så venter der 4 kampe i starten af maj, hvor udebanekampen mod Frederikshavn, vel må betegnes som den vigtigste, inden vi tager hul på semifinalerne.