Peter Hjermind: – Vi skal blive stærkere og hurtigere

Peter Hjermind, cheftræner for Rungsted-Hørsholm FK under en kamp mod Rødovre FC 20/21. Foto: Kim Lund Johansen

Rungsted/Hørsholm FK har fået en svær start på deres nye tilværelse i Select Herre Floorball Ligaen – Det er blevet til to nederlag mod henholdsvis Rødovre FC og Vanløse Floorball. Rungsted har i begge kampe vist gode takter, hvilket de har mulighed for, at fortsætte med når modstanderen på lørdag er de forsvarende mestre fra Benløse. Cheftræner, Peter Hjermind, erkender det bliver en stor opgave for hans mandskab:

– Det bliver en stor opgave vi kommer på i Benløse. Det er et erfarent hold med mange spillere som kan afgøre kampe.

Cheftræneren vil derfor opsætte nogle delmål i stedet for, at fokusere på selve resultatet i kampen:

– Vores fokus i kampen vil være på nogle konkrete delmål fremfor resultatet af kampen. Vi kan godt tabe kampen men stadig lykkedes med vores målsætning om udvikling.

Rungsted/Hørsholm startede, som tidligere nævnt, sæsonen med to svære kampe mod Rødovre og Vanløse. Peter Hjermind ser her tilbage på to lærerige kampe, men erkender også, at antallet af personlige fejl skal minimeres:

– Sæsonen er startet med to gode og lærerige kampe. Både Rødovre og Vanløse har spillet med god energi, kraft og beslutsomhed og vi har lært på den hårde måde at i Select Floorball Ligaen bliver enhver fejl straffet prompte.

Cheftræneren fortæller samtidig, at det fortsat ikke har været muligt, at stille i stærkeste opstilling grundet diverse skader. Han forventer, at resultaterne kommer når de igen kan mønstre et fuldt mandskab.

På træningsbanen har Peter især haft fokus på, at vænne sine spillere til blandt andet tempoet i Select Herre Floorball Ligaen:

– I øjeblikket arbejder vi på, at vænne os til det fysiske tryk og tempo som er i Ligaen. Vi skal blive stærkere og hurtigere.