AK Akademi tog første sejr i Unihoc Ligaen

Foto: AK Akademi

Der var bundopgør i Vanløse hallerne søndag eftermiddag, da AK Akademi og Hvidovre Attack FC skulle kæmpe om hvilket af de to hold, som skulle tage sæsonens første sejr.

Det blev en lige og taktisk præget første periode, hvor de to hold måske lige skulle vende sig til, at der var lidt bedre tid med bolden, end de har været vant til i de første kampe, mod stærkere modstandere.

Gæsterne fra Hvidovre kom bedst fra land med to scoringer og en flot 2-0 føring. AK Akademi fik reduceret inden pausen til 2-1.

I anden periode fik hjemmeholdet stille og roligt tilkæmpet sig det spillemæssige overtag i store perioder og det kunne også ses på måltavlen. Tre scoringer blev sat i kassen og en 4-2 føring til hjemmeholdet inden tredje periode.

Tendensen i kampen fortsatte. AK Akademi med overhånden i spillet og chancerne og det konverterede hjemmeholdet til yderligere tre scoringer, som reelt lukkede kampen.

Nede med 7-2 slap Hvidovre tøjlerne og kastede flere ressourer i det fremadrettet spil, og den satsning gav pote. To reduceringer i kampens sidste minutter pyntede lidt på resultatet, men altså ikke nok til at ændre udfaldet af kampen.

AK Akademi vandt kampen med 7-4 og kan dermed notere sig den første sejr i ligaen for det nyeste hold i Unihoc LIgaen.