Dramatisk runde i herrernes Unihoc Ligaen

Foto: Focusshots MBA

Der var i weekenden fuldt program i herrernes Unihoc Ligaen med hele seks kampe på programmet. Vi starter vores rundtur i Midtjylland, hvor Sunds Seahawks havde besøg af AaB Floorball, til en direkte duel om den aktuelle andenplads i grundpsillet.

Det blev en underholdende og meget tæt match, hvor der ikke blev givet en eneste udvisning undervejs i kampens mere end 63 minutter. Sunds førte både 1-0 og 2-1 men var alligevel holdet, som skulle udligne kampen i tredje periode for at få den i overtid.

Med 4-4 efter tre perioder, måtte de to hold bruge overtid på at finde en vinder. Emil Winther Petersen sørgede for at AaB kunne tage det ekstra point med hjem til Aalborg.

I Gl. Valby Hal havde Copenhagen FC besøg af Aarhus FK. Hjemmeholdet førte 2-0 efter første periode og var det spillemæssigt dominerende hold, omend Aarhus også skabte chancer fremad.

Copenhagen havde flere fravær til denne kamp, men satte alligevel tingene på plads i anden periode hvor føringen blev udbygget til 5-1. Elias Holmberg og Villads Crawfurd noterede sig for 4 points hver for hjemmeholdet, der endte ved at vinde 9-3.

De danske mestre fra Alliancen København, tabte for første gang i sæsonen i sidste weekend og det var de overordentlig tæt på at gøre igen. Rungsted-Hørsholm FK besøgte Vanløse Hallen og førte 3-1 efter første periode, brændte straffeslag senere og ved stillingen 3-2 til gæsterne, havde Alliancen trukket deres målmand i et sidste desperat forsøg på at udligne med kun to minutter tilbage af kampen.

Her ramte Rungsted stolpen på det tommemål med under et minut tilbage kampen, og i stedet slog hjemmeholdet kontra og udlignede til 3-3 og kampen skulle i overtid.

Her vandt Alliancen på et mål af Mathias Hørby og fuldendte et stærkt comeback.

Fra København til Midtsjælland, hvor Frederikshavn Blackhawks gæstede Benløse FC. Benløse vandt matchen med 4-3, men forsøgte sig undervejs i kampen med en bemærkelsesværdig taktik.

Allerede efter få sekunder af kampen trak hjemmeholdet deres målmand for at spille 6 mod 5, og lagde ekstra tryk på gæsterne.

Linus Nordgren afgjorde kampen med sin scoring i tredje periode til 4-3, som samtidig gav Benløse deres første sejr i tre kampe.

Søndag eftermiddag rundede Hvidovre Attack FC og Rødovre FC denne runde i Unihoc Ligaen af. Gæsterne fra Rødovre startede kampen rigtig stærkt og førte 4-1 efter første periode.

Hvidovre kom dog meget bedre med i kampen og hjemmeholdet vandt både anden og tredje periode med 2-1 i hver periode. Sidste reducering faldt med under 1 minut tilbage af kampen, men der blev ikke scorede mere og derfor vandt Rødovre 6-5 og ligger nu på en delt tredjeplads i grundspillet.