Alliancen København i kvindernes Unihoc Ligaen kan se frem til at blive forstærket med Martine Terrida, som kommer til klubfællesskabet fra Rødovre FC, der ikke længere er i ligaen.
Martine Terrida var i sidste sæson en af Rødovres farligste spillere, og med til at sikre Rødovre FC en plads i semifinalen og efterfølgende bronzemedaljer, efter et samlet nederlag på 2-0 i kampe til Frederikshavn Blackhawks.
For sine præstationer på banen, blev Martine Terrida også stemt ind som forward på Årets Hold 24/25.
Cheftræner i Alliancen Staffan Nordhöj ser meget frem til at få tilgang af Terrida:
– Med Martines skifte til Alliancen får vi en målscorende spiller. Martine er en topspiller, og vi er yderst glade for at have hende med i Alliancen. Hun har de spidskompetencer, vi har manglet på nogle områder. Martine kan vinde kampe for os. Derudover passer hun godt ind i holdet med sin ydmyge fremtoning.
