Nyt trænerteam til Hvidovres bronzevindere

Foto: Hvidovre Attack FC

Hvidovre Attack FC i kvindernes Unihoc Ligaen skal have nyt trænerteam. I den netop overståede sæson vandt Hvidovre bronze efter et nederlag til Benløse FC i semifinalen på 2-0 i kampe.

Faktisk gik Hvidovre igennem store dele af sæsonen uden en fast træner. Holdets rutinerede back og tidligere anfører Christina Schmidt Nielsen har taget ansvaret og ledet holdet igennem sæsonen, med lidt hjælp fra forskellige gæstetrænere. Nu bliver Schmidt Nielsen afløst af et permanent trænerteam.

Mia Præstkjær Lilmoës og Jacob Grevelund skal i den kommende sæson stå i spidsen for Hvidovre Attack FC, og de får sidste sæsons holdleder Lars Simonsen til at holde styr på tingene uden for banen.

LÆS OGSÅ:  Tre hold kæmper om den sidste semifinaleplads

Både Mia Præstkjær og Jacob Grevelund var begge lidt inde over Hvidovre-holdet i sidste sæson, som hjælpere til Christina Schmidt Nielsen og derfor må det formodes at de allerede kender lidt til holdet.